Jaký kotel zvolit?

Poradíme Vám jak zvolit potřebný výkon kotle. Při nákupu nového kotle, je velmi důležité  správně stanovit výkon kotle, jaký bude potřebovat k vytápění budovy. Níže je předložená zjednodušená tabulka výkonů kotlů a plochu, kterou jsou schopny ohřát.

Jaký vybrat kotel

Výkon kotle [kW] 10 14 16 20 23 25 28 34 45
Vyhřívaná plocha místností [m2] 85 120 135 170 200 220 245 300 400
Pokud chcete vědět, jaký výkon kotle do Vaši budovy potřebujete, můžete použít vzorec, při kterém se bere do úvahy:

  • užitkovou plochu,
  • výšku místností od podlahy až po strop,
  • stupeň tepelné izolace budovy (v případě, že budova není tepelně izolovaná potřebná energie je 60 W/m3 a pro tepelně izolované budovy 40 W/m3).

Musíte vynásobit:

Plocha [m2] x výška [m] x stupeň tepelné izolace (40 nebo 60 [W])

Např.

Neizolované budovy:
Výkon kotle = 300m2 x 3m x 60W = 54 000 W tedy 54 kW

Izolované budovy:
Výkon kotle = 300m2 x 3m x 40W = 36 000 W tedy 36 kW

 

Ve většině kotlů na tuhá paliva, základním palivem je uhlí nebo koks. Některé z nich pak mají možnost spalování dalších paliv prostřednictvím  podavače nebo na roštu. Pokud chcete používat alternativní palivo,  jako je uhelný prach, pelety, dřevo, štěpky a jiné, je třeba vzít do úvahy, že jeho tepelná hodnota je menší než uhlí, a výkon kotle při spalování takových paliv také klesá.

Vezměte prosím na vědomí, že volba výkonu kotle je velmi důležitá. Kotel, který má příliš nízký výkon, nebude správně pracovat a budovy, nevytopí, zatímco nákup příliš velkého kotle vede k předimenzování kotle, který bude pracovat se zřídka doporučenou teplotou 60 až 85 stupňů Celsia.
Když už víme, jaký výkon kotle potřebujeme, můžeme rozhodnout, který kotel, z velmi široké škály výrobků, vybrat.

Typy kotlů jsou rozděleny na:

  • Kotle bez ventilátoru a řídící jednotky,
  • Kotle s ventilátorem a řídící jednotkou,
  • Kotle s podavačem,
  • Zplynovací kotle,
  • Litinové kotle.

Nejpohodlnější řešením používaným pro vytápění rodinného domu je kotel na tuhá paliva s automatickým podáváním paliva. Tento kotel je standardně vybaven regulační jednotkou a ventilátorem.
Charakteristickým rysem těchto kotlů, je podavač, který dopravuje palivo s palivového zásobníku do spalovací komory.
Provoz kotle je intuitivní a omezuje se na pravidelné  (v průměru jednou za 3-14 dnů) doplnění zásobníku palivem a nastaveni požadované teploty. Řídící jednotka vypočítá a  dodá potřebné množství paliva a vzduchu do kotle a díky tomu bude dosažená nejvyšší možná účinnost spalování.