Jaký bojler zvolit?

Co je to bojler?

Navrhujeme, aby kotel ohříval rovněž teplou užitkovou vodu. Pro tento účel budete  potřebovat bojler. Bojler je typem nádrže, ve které probíhá proces ohřevu vody na požadovanou teplotu. Je to provedeno pomocí topného tělesa uvnitř nádrže.

Bojler musí mít vodní plášť (tzv. dvouplášťový výměník) nebo cívku. Pokud v budoucnu plánujete zabudování solární instalace, můžete okamžitě koupit větší nádrž se dvěma cívkami.
Díky bojleru se výrazně zvyšuje efektivita využití energie, snižuje se emise škodlivých plynů a vliv na korozi kotlů.

 

Jaky bojler vybrat?

Stejně jako při volbě kotle, je nezbytné přesně vědět, jakou kapacitu bojleru potřebujete.
Pokud chcete zvolit nejoptimálnější bojler, je nutné vzít do úvahy následující faktory: počet členů domácnosti a zvyky lidí, kteří používají teplou nebo horkou vodu. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby zvolený bojler, byl tak veliký, aby vystačil vyhřívat potřebné množství vody.
Příliš velké nádrže způsobí nízkou teplotu vody.
Z jednoduchého pohledu bojler  se vybírá v závislosti na počtu osob v domácnosti:                  1 - 2 osoby: 80l, 3 - 4 osoby: 100l, 5 osob: 120l,   6 -7 lidí 140l.

Teplotou vody v bojleru je možno regulovat  od 35 °C na maximální požadovanou teplotu.
Během provozu bojleru musíte věnovat pozornost  teplotě vody. Příliš vysoká teplota může způsobit usazování vodního kamene v nádrži a vést k popálení osob.
Optimální  teplota  se pohybuje v rozmezí 45 až 55 ° C. Teplota mezi 35 až 46 °C, podporuje rozvoj bakterii legionella, které způsobují zápal plic. Aby bakterie vymřely, teplota musí stoupat nad 60 °C. Proto se doporučuje, aby byla občas nastavená vyšší teplota vody s cílem dezinfekce

  • V případě větší tepelné kapacity - schopnost akumulovat větší množství horké vody;
  • Schopnost přizpůsobit výměník tepla pro různé druhy paliv (kotle na tuhá paliva, krbové vložky s vodním pláštěm, solární panely, a pod.);
  • Možnost získání teplé vody v relativně krátkém čase;
  • Schopnost využívat elektrickou energii, pokud je to levnější;