Jaký bojler?

Nejběžnějším zařízením odpovědným za přípravu teplé vody je bojler.

Co je to bojler?
Navrhuje se, aby kotel ohříval taký teplou užitkovou vodu. Budete proto potřebovat bojler. Bojler je to typ nádrži, ve kterém probíhá proces ohřevu vody na požadovanou teplotu. Je to provedeno za pomocí topného elementů uvnitř nádrží.

Bojler musí mít vodní plášť (tzv. výměník dvouplášťový) nebo cívku. Pokud se v budoucnu máme v plánu solární instalace, můžeme okamžitě koupit větší nádrž s dvěma cívkami.
Díky bojlerů se výrazně zvyšuje efektivitu využití energie a snižuje emise škodlivých výfukových plynů a vliv korozi kotlů.

Jaky bojler vybrat?

Stejně jako při výběru kotle, je nezbytné, aby přesně vědět, jakou kapacitu bojleru potřebujeme.
Jestli chcete zvolit nejoptimálnější bojler, je nutné vzít v úvahu následující faktory: počet členů domácnosti a zvyky lidí, kteří používají horkou vodu.
Z tohoto důvodu, velmi důležité je aby vybraný bojler, byl takové velikosti, aby byl dostatečný k vytápění dostatečné množství vody.
Příliš velké nádrže způsobí nizkou teplotu vody.
V jednoduchém bojler je vybírán v závislosti na počtu osob v domácnosti: 1-2 osob: 80l, 3-4 osob: 100L, 5 osob: 120L, 140L 6-7 lidí.

Je možné regulovat teplotou vody v bojleru od 35 °C na maximální teplotu.
Během provozu, bojleru musíte věnovat pozornost na teplotu vody. Příliš vysoká teplota může způsobit usazování vodního kamene v nádrži a vést k popálení
Optimální teplota se pohybuje v rozmezí 45 až 55 ° C. Teplota mezi 35 a 46 °C, podporuje rozvoj bakterii legionella, které způsobují zápal plic. Aby bakterie vymřely, teplota musí stoupat nad 60 °C. Proto se doporučuje, aby občas nastavit vyšší teplotu cílem dezinfekci vody v nádrži.

Hlavní výhody bojlerů:
– V případě větší tepelné kapacity – schopnost akumulovat větší množství horké vody
– Schopnost přizpůsobit výměník tepla pro různé druhy paliv (kotle na tuhá paliva, krbové vložky s vodním pláštěm, solární panely, atd.)
– Možnost získání teplé vody v relativně krátkém čase;
– Schopnost používat elektrické energie, když je to levnější;